Zarządzenie nr 1/2020
Dyrektora Medycznej Szkoły Policealnej w Przasnyszu
z dnia 01 września 2020r.
w sprawie wprowadzenia Procedur zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania
COVID – 19 w Medycznej Szkole Policealnej w Przasnyszu
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku
z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020r., poz. 1389 ze zm.) zarządzam co następuje:
- 1.Wprowadza się w Medycznej Szkole Policealnej w Przasnyszu Procedurę zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 stanowiącą załącznik do niniejszego zarządzenia.
- 2.Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Zenon Szczepankowski
p.o. Dyrektora
Załącznik do zarządzenia nr 1/2020
Dyrektora Medycznej Szkoły Policealnej w Przasnyszu z dnia 01.09.2020r.
POSTANOWIENIA WPROWADZAJĄCE
- Procedura obowiązuje wszystkich pracowników Medycznej Szkoły Policealnej w Przasnyszu, zarówno nauczycieli, jak i pracowników niepedagogicznych, uczniów oraz interesantów szkoły.
- Celem procedury jest zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem, umożliwienie uczniom uczęszczania na zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne, konsultacje itp.
OBOWIĄZKI DYREKTORA
- Dyrektor odpowiada za organizację pracy szkoły, monitoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników w okresie występowania pandemii COVID – 19.
- Dyrektor w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID -19 dba o zachowanie niezbędnych środków ostrożności na terenie szkoły.
- Dyrektor, stosownie do zgłoszonego zapotrzebowania, zaopatruje pracowników w środki ochrony osobistej, w tym maseczki, rękawiczki ochronne, ewentualnie przyłbice.
- Dyrektor zamieszcza informacje przed wejściem do budynku szkoły o obligatoryjnej dezynfekcji rąk przez osoby wchodzące na teren szkoły.
- Dyrektor dba o przestrzeganie zasad prawidłowego mycia rąk przez wywieszenie plakatów z zasadami prawidłowego mycia rąk w widocznym miejscu w łazienkach oraz instrukcji dezynfekcji rąk przy dozownikach z płynem do dezynfekcji.
- Dyrektor zapewnia sprzęt i środki oraz monitoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników obsługi, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i innych pomieszczeniach.
- Dyrektor przygotowuje procedurę postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID – 19.
- Dyrektor prowadzi spotkania z pracownikami i zwraca ich uwagę, aby kładli szczególny nacisk na profilaktykę zdrowotną, również dotyczącą ich samych.
- Dyrektor w widocznym miejscu umieszcza numery telefonów organów
– Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Przasnyszu – 29 752 25 04
– tel. alarmowy 999 lub 112.
- Dyrektor zobowiązuje pracowników do zachowania zasad szczególnej ostrożności podczas korzystania z płynów dezynfekujących do czyszczenia powierzchni i sprzętów.
- Dyrektor określa zasady ścieżki szybkiej komunikacji szkoły z rodzicami.
- Dyrektor zapewnia termometr – do pomiaru temperatury uczniom oraz pracownikom.
- Dyrektor zapewnia pomieszczenie (wyposażone w m.in. środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący) zapewniające minimum 2 metry odległości od innych osób, w którym można będzie odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych. Pomieszczenie jest co najmniej raz dziennie myte i dezynfekowane.
- Dyrektor instruuje pracowników, że w przypadku wystąpienia u nich objawów choroby zakaźnej nie powinni przychodzić do pracy. Powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogorszenia stanu zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- Dyrektor instruuje pracowników, że w przypadku wystąpienia u pracownika niepokojących objawów choroby zakaźnej na terenie szkoły, natychmiast odsunie pracownika od pracy i poinformuje miejscową Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Przasnyszu. Obszar, w którym poruszał się pracownik zostanie poddany gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekcji.
- Dyrektor zaleca pracownikom stosowanie się do zaleceń Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.
OSOBY POSTRONNE PRZYCHODZĄCE DO SZKOŁY
- Osoby postronne przychodzące do szkoły zobowiązani są do ścisłego przestrzegania obowiązujących w szkole procedur postępowania ustalonych na czas pandemii COVID – 19 oraz innych wytycznych dyrektora szkoły.
- Na teren szkoły nie wchodzą osoby postronne z objawami chorobowymi sugerującymi infekcję dróg oddechowych oraz gdy ich domownicy przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
- Osoby postronne przychodzące do szkoły powinny stosować środki ochrony, w szczególności maseczki jednorazowe lub przyłbice.
- Osoby postronne przychodzące do szkoły nie powinny wnosić zbędnych przedmiotów.
- Wejście osoby postronnej na teren winno być wcześniej zgłoszone do sekretariatu telefonicznie lub na adres poczty e-mail.
- Dyrektor może odmówić wejścia na teren szkoły osobie w przypadku niestosowania się do ww. zaleceń.
- Osoby postronne przychodzące mogą się poruszać tylko w wyznaczonym obszarze i są obowiązani zachować dystans do pracowników szkoły min. 1,5 m.
NAUCZYCIELE
- Nauczyciele i opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za realizację zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniów w czasie zajęć organizowanych przez szkołę.
- Nauczyciele i opiekunowie są zobowiązani do ścisłego przestrzegania procedur ustanowionych na czas pandemii COVID – 19. Odpowiadają za życie i zdrowie powierzonych ich opiece uczniów.
- Nauczyciel w trakcie zajęć przebywa tylko w wyznaczonej sali z grupą powierzonej jego opiece zgodnie z ustalonym planem zajęć.
- Zaleca się, aby nauczyciele i pozostali pracownicy, przebywając w trakcie przerw w przestrzeniach wspólnych szkoły (korytarze, szatnia) zachowali między sobą dystans i stosowali środki ochrony ust i nosa (maseczki lub przyłbice). Stosowanie ww. środków w trakcie lekcji pozostawia się do decyzji nauczyciela. Nauczyciel może poprosić uczniów o zakrywanie ust i nosa.
- Nauczyciel dba o to, by w sali, w której odbywają się zajęcia usunięto przedmioty, których nie można skutecznie dezynfekować.
- Nauczyciel jest zobowiązany do wietrzenia sali, w której odbywają się zajęcia co najmniej raz na godzinę lekcyjną lub jeśli warunki pogodowe na to pozwalają prowadzić zajęć przy otwartych oknach.
- Nauczyciel ma obowiązek znać i przestrzegać procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia ucznia znajdującego się w szkole, a w szczególności pod jego opieką.
- W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych u ucznia nauczyciel natychmiast izoluje ucznia w specjalnym wyznaczonym przez Dyrektora pomieszczeniu wyposażonym w m.in. środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący. Nauczyciel bez zbędnej zwłoki zgłasza Dyrektorowi szkoły stwierdzenie objawów chorobowych oraz powiadamia członków rodziny ucznia w celu pilnego odebrania ucznia ze szkoły, korzystając ze ścieżki komunikacyjnej szkoły (np. telefon, mail).
- Osoby kontaktujące się z uczniem w izolacji muszą używać środków ochronnych, kontakty należy ograniczyć do minimum.
CZAS POBYTU UCZNIA W SZKOLE.
- Zaleca się, aby w trakcie przerw międzylekcyjnych podczas przebywania w przestrzeniach wspólnych szkoły (korytarze, szatnia) uczniowie stosowali środki ochrony (maseczki, przyłbice). W trakcie lekcji stosowanie ww. środków pozostawia się do uznania każdego z uczniów chyba, że nauczyciel poprosi o nałożenie maseczek, przyłbic, czy rękawiczek.
- Uczeń przebywa w jednej sali ze swoją grupą oraz nauczycielem.
- Po każdej godzinie lekcyjnej nauczyciel wietrzy salę, w której prowadzone są zajęcia.
- Nauczyciel zwraca uwagę uczniom na odpowiedni sposób mycia rąk, zasłaniania twarzy podczas kichania i kasłania. Po zakończeniu zajęć w danym dniu powierzchnie użytkowe w sali lekcyjnej (blaty, klamki, poręcze, włączniki światła itd.) są dezynfekowane.
- Zabrania się uczniom przynoszenia do szkoły zbędnych przedmiotów.
- W trakcie lekcji uczniowie korzystają ze swoich pomocy, podręczników i zeszytów i nie wymieniają się nimi.
ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA SIĘ W BIBLIOTECE, ŚWIETLICY ORAZ SZATNI
- Biblioteka pozostająca w budynku szkoły jest otwarta dla uczniów i nauczycieli.
- Wchodząc do biblioteki uczniowie dezynfekują ręce. Nauczyciel – bibliotekarz także pozostaje w środkach ochrony osobistej.
- Uczniowie nie mogą przekraczać wyznaczonych przez bibliotekarza linii drogi „brudnej” – z książkami do zwrotu oraz „drogi czystej” z wypożyczonymi książkami.
- Książki, po zdjęciu z ewidencji uczniowie odkładają do wskazanego przez nauczyciela pudełka, gdzie przez 2 dni będą w tzw. kwarantannie bibliotecznej, zanim można je bezpiecznie wypożyczyć innym.
- W bibliotece mogą jednocześnie przebywać 2 osoby, z zachowaniem dystansu. Do bibliotekarza podchodzi jedna osoba.
- Świetlica szkolna/czytelnia jest otwarta codziennie w godzinach ustalonych przez Dyrektora.
- Uczniowie udający się do szatni, tak przed jak i po zakończeniu zajęć, zobowiązani są unikać tłoku, zachowując dystans 1,5 m.
PROCEDURA KOMUNIKOWANIA SIĘ NA DRODZE NAUCZYCIEL – RODZINA-DYREKTOR
Najszybszą formą komunikacji nauczyciela z rodziną i bliskich z nauczycielem lub dyrektorem jest kontakt telefoniczny, a jeśli jest on niemożliwy, za pośrednictwem poczty elektronicznej.
- Nauczyciele zobowiązani są zwrócić się do osób bliskich uczniów o potwierdzenie aktualności numerów telefonów, adresów zamieszkania, by móc się z nimi kontaktować w sytuacji koniecznej, tj. stwierdzenia objawów chorobowych u ucznia.
- Nauczyciele ustalają z uczniami, który z numerów telefonów członków rodziny będzie służył do szybkiej komunikacji z nimi w razie potrzeby.
- Nauczyciele przekazują rodzinom numer telefonu/adres mailowy do szkoły służący do szybkiej komunikacji.
HIGIENA
- Przy wejściu na teren szkoły wszyscy są zobligowani do dezynfekcji rąk – środki dezynfekujące znajdują się przy wejściu do szkoły.
- Osoba postronna może wejść, po uprzedniej dezynfekcji rąk, z zakrytym nosem i ustami maseczką ochronną lub przyłbicą.
- Dyrektor, osoba zastępująca dyrektora lub osoba upoważniona monitorować będą codziennie prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych (klamek, poręczy, włączników światła itp.) i powierzchni płaskich, w tym blatów.
- Pracownicy są zaopatrzeni w środku ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczki, fartuchy ochronne w przypadku możliwości kontaktu z osobą zakażoną COVID-19.
- Zużyte środki ochrony osobistej należy wrzucać do zamkniętych koszy przeznaczonych na odpady zmieszane.
- W toaletach wywieszone są plakaty i piktogramy z instrukcjami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji znajdują się instrukcje.
PROCEDURA DEZYNFEKCJI SAL I ŁAZIENEK NA CZAS PANDEMII W ZWIĄZKU Z ZAPOBIEGANIEM, PRZECIWDZIAŁANIEM I ZWALCZANIEM COVID – 19
Cel procedury: zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa uczniom oraz pracownikom podczas dezynfekcji sal i łazienek w związku z zagrożeniem COVID – 19.
Zakres obowiązywania procedur: procedury dotyczą zasad postępowania pracowników szkoły podczas dezynfekcji sal i łazienek.
Pracownicy zobowiązani są do ścisłego przestrzegania niniejszej procedury ustanowionej na czas zagrożenia COVID-19.
Dezynfekcja pomieszczeń:
- Pracownicy szkoły zobowiązani są do dezynfekcji rąk płynem do dezynfekcji przed każdorazowym wejściem do budynku.
- Pracownicy szkoły zobowiązani są do regularnego mycia rąk wodą z mydłem również po wykonaniu czynności związanych z myciem i dezynfekcją sal i łazienek i innych powierzchni w szkole.
- Podczas mycia i dezynfekcji pomieszczeń szkoły pracownicy zobowiązani są używać środków ochrony osobistej, w tym rękawic, maseczek ochronnych lub przyłbic.
- Pracownicy szkoły myją i dezynfekują sale i łazienki co najmniej dwa razy dziennie, w czasie, gdy w pomieszczeniu nie przebywają żadne inne osoby.
- Pracownicy szkoły zobowiązani są sprzątać ciągi komunikacyjne i powierzchnie płaskie oraz dezynfekować powierzchnie dotykowe takie jak: poręcze, klamki, uchwyty, co najmniej dwa razy dziennie.
- Pracownicy szkoły zobowiązani są do przestrzegania zasad szczególnej ostrożności podczas korzystania z płynów do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Korzystając z nich należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka.
- Należy ściśle przestrzegać czasu niezbędnego do wietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i sprzętu tak, aby nie narażać osób, które będą w nich przebywać na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
POSTĘPOWANIE NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIEM WIRUSEM SARS – COV – 2
- Dyrektor wyznacza i przygotowuje pomieszczenie wyposażone w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
- Do pracy mogą przychodzić TYLKO OSOBY ZDROWE, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID – 19 należy niezwłocznie odsunąć go od pracy i odizolować go od pozostałych pracowników i uczniów, powiadomić Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itd.) oraz powierzchnie płaskie.
- Po zauważeniu symptomów choroby u ucznia np. kaszel, gorączka, duszność i problemy z oddychaniem, wyznaczona przez dyrektora osoba niezwłocznie dezynfekuje ręce i ubiera środki ochrony osobistej (maseczka, fartuch, rękawiczki), a następnie przechodzi do wyznaczonej sali izolacji – pomieszczenia 324 na II piętrze, pozostaje z nim zachowując maksymalnie bezpieczną odległość minimum 2 m do momentu odebrania przez członka rodziny .
- Nauczyciel, pod opieką którego był ww. uczeń niezwłocznie powiadamia Dyrektora.
- Dyrektor (zastępca dyrektora lub pracownik sekretariatu) ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne uczniów i pracowników zawiadamia Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Przasnyszu oraz rodziców ucznia o zaobserwowanych objawach chorobowych i podejrzeniu wystąpienia na terenie szkoły zachorowania na COVID – 19.
- Dyrektor stosuje się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń przekazanych przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną dotyczących dalszych procedur.
- Członkowie rodziny są zobowiązani do odbierania telefonów lub natychmiastowego oddzwaniania.
- Pomieszczenia, w których przebywał uczeń jest natychmiastowo dezynfekowane. Pozostali uczniowie z klasy pod opieką innego pracownika niezwłocznie dezynfekują ręce i w miarę możliwości przechodzą do innego zdezynfekowanego pomieszczenia.
- Dyrektor sporządza notatkę z zaistniałej sytuacji.
- Notatka zawiera następujące informacje:
- a) datę
- b) godzinę powiadomienia stacji sanitarno-epidemiologicznej
- c) godzinę powiadomienia rodziny
- d) zwięzły opis przebiegu działań.
- Dyrektor przechowuje notatkę w dokumentacji szkoły.
- Dyrektor zawiadamia o sytuacji organ prowadzący.
PRZEKAZANIE UCZNIA PODEJRZANEGO O ZAKAŻENIE RODZINIE
- By odebrać ucznia z niepokojącymi objawami sugerującymi COVID – 19, członek rodziny/prawni opiekunowie zobowiązani są do oczekiwania przed wejściem głównym do budynku szkoły i poinformowania drogą telefoniczną o tym, że są gotowi do odbioru ucznia ze szkoły. Pracownikowi/ nauczycielowi sprawującemu opiekę opiekun podaje imię i nazwisko ucznia, po którego przyszedł.
- Członek rodziny/prawny opiekun odbierający ucznia jest wyposażony w środki ochrony osobistej w postaci rękawiczek oraz maski zasłaniającej usta i nos. Przed odbiorem ucznia członek rodziny/prawny opiekun dezynfekuje ręce płynem znajdującym się przy wejściu do budynku szkoły.
- Uczeń zostaje przekazany rodzinie/opiekunowi prawnemu przez pracownika szkoły, który się nim opiekował w izolatce.
- Pracownik zabezpieczony w środki ochrony osobistej przyprowadza ucznia z izolatki do ustalonego miejsca przed wejściem głównym do budynku i czeka na otwarcie drzwi zewnętrznych. Po otwarciu drzwi, zachowując dystans 1,5 m od członka rodziny/opiekuna prawnego. Pracownik najpierw identyfikuje opiekuna, a później przekazuje ucznia.
- Jeśli pracownik ma wątpliwości co do tożsamości odbierającego, może prosić opiekuna o okazanie dowodu tożsamości.
- Osoba opiekująca się uczniem, zachowując dystans nie mniej niż 1,5 m, przekazuje ucznia członkowi rodziny/opiekunowi prawnemu oraz przekazuje informacje na temat objawów, jakie zaobserwowano u ucznia.
- Pracownik opiekujący się uczniem w izolatce, który przekazał ucznia członkowi rodziny/opiekunowi prawnemu, dezynfekuje rękawice oraz zgodnie z instrukcją ściąga maseczkę, fartuch i rękawice.
- Izolatka, w której przebywał uczeń jest dokładnie wietrzona, myta i dezynfekowana.
Zenon Szczepankowski
p.o. Dyrektora
Zarządzenie nr 2/2020
Dyrektora Medycznej Szkoły Policealnej w Przasnyszu
z dnia 01.09.2020r.
w sprawie wprowadzenia Zasad organizacji zajęć w czasie reżimu sanitarnego oraz zasady przygotowania Medycznej Szkoły Policealnej w Przasnyszu do pracy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r.
w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku
z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020r., poz. 1389 ze zm.) zarządzam co następuje:
- 1.
- Wprowadza się Zasady organizacji zajęć w czasie reżimu sanitarnego oraz zasady przygotowania szkoły do pracy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, zwane dalej Zasadami, stanowiące załącznik do niniejszego zarządzenia.
- Zasady obowiązują wszystkich pracowników szkoły.
- 2.
Zobowiązuje się wychowawców klas do:
- Ustalenia/sprawdzenia poprawności szybkiego kontaktu z uczniem i jego członkami rodziny, w tym możliwości brania udziału w zajęciach on-line (sprzęt, Internet);
- Założenia wirtualnych klas na platformie MS Teams – przekazania sposobu logowania się na spotkania uczniom;
- Zorganizowania we wrześniu wirtualnego spotkania z klasą, ustalenie przyczyn ew. braku kontaktu z uczniem;
- Z chwilą uruchomienia dziennika elektronicznego (Librus) przekazanie danych do logowania dla uczniów.
- 3.
Zobowiązuje się nauczycieli do:
- Zdiagnozowania do 30 września efektywności nauczania podstawy programowej.
- Przeanalizowanie treści oraz warunków realizacji podstawy programowej oraz ew. modyfikacja planów dydaktycznych w tym zakresie.
- Zorganizowanie spotkania on-line z uczniami klas, w których nauczyciel uczy, ustalenie, wspólnie z wychowawcą, przyczyn braku kontaktu z uczniem, jeśli będą uczniowie, którzy nie zalogują się na zajęcia (wrzesień).
- 4. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2020 r.
Zenon Szczepankowski
p.o. Dyrektora
Załącznik do zarządzenia nr 2/2020
Dyrektora Medycznej Szkoły Policealnej w Przasnyszu z dnia 01.09.2020r.
Regulamin organizacji zajęć w czasie reżimu sanitarnego oraz zasady przygotowania Medycznej Szkoły Policealnej w Przasnyszu do pracy z wykorzystaniem technik i metod kształcenia na odległość w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19.
I Przepisy ogólne
- Regulamin organizacji zajęć w czasie reżimu sanitarnego oraz zasad przygotowania szkoły do pracy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, zwany dalej Regulaminem, określa sposób i tryb realizacji zadań szkoły w okresie od 1 września 2020 r. do odwołania.
- Od 1 września 2020 r. – w okresie funkcjonowania szkoły w reżimie sanitarnym, rozpoczyna się realizacja zadań szkoły, w tym realizacja podstawy programowej, zgodnie z zaopiniowanym przez Radę Pedagogiczną planem zajęć.
- Zajęcia w szkole odbywają się zgodnie z wytycznymi ustalonymi przez MEN, MZ i GIS z 5 sierpnia 2020 r.
- W związku z możliwą koniecznością przejścia szkoły na pracę w trybie kształcenia na odległość – w ramach przygotowania się do zmiany trybu pracy – nauczyciel ma obowiązek zorganizować we wrześniu jedno spotkanie on-line w każdej klasie, w której uczy danego przedmiotu. Na spotkaniu będzie sprawdzona obecność – a w razie nieobecności ucznia nauczyciel razem z wychowawcą ustalą jej przyczyny.
- Zajęcia na odległość/on-line, co do zasady, powinny się odbywać z wykorzystaniem platformy MS Teams; gdy jest to niemożliwe można zajęcia prowadzić wykorzystując inne środki bezpiecznej komunikacji elektronicznej i aplikacji np. Google Meet.
- Aktywności określone przez nauczyciela w nauczaniu na odległość/on-line, potwierdzające zapoznanie się ze wskazanym materiałem i dające podstawę do oceny pracy ucznia będą realizowane z wykorzystaniem materiałów dostępnych na stronach internetowych wskazanych przez nauczycieli, w tym na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych, materiałów platformy edukacyjnej e.podręczniki.pl, materiałów prezentowanych w materiałach telewizji publicznej i radiofonii oraz innych materiałów udostępnionych lub wskazanych przez nauczycieli.
- Kształcenie na odległość winno odbywać się z zachowaniem właściwej higieny pracy umysłowej uczniów z uwzględnieniem ich możliwości psychofizycznych. Niedopuszczalne są sytuacje nadmiernego obciążania uczniów przekazywanymi do realizacji zadaniami przez poszczególnych nauczycieli oraz nadmierne obciążenie pracą przed monitorem komputera.
- Zalecane jest wskazywanie uczniom zadań obowiązkowych oraz zadań dodatkowych dla chętnych. Zadania te z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej będą przekazywane nauczycielom celem ich sprawdzenia i oceny.
- Podczas realizacji zajęć wychowania fizycznego, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Oferta i zasady realizacji zajęć dodatkowych organizowanych w szkole zostaną ustalone do końca września.
II Zadania wychowawcy/nauczyciela
- Wychowawcy klas zbiorą informacje dotyczące:
1/ aktualnych numerów telefonów i adresów mailowych uczniów i członków rodziny oraz numery telefonów do osób bliskich, upoważnionych przez ucznia do kontaktu i przekazania niezbędnych informacji o stanie zdrowia.
2/ możliwość dostępu ucznia do komputera i Internetu w warunkach domowych na wypadek potrzeby prowadzenia zajęć on-line,
- Wychowawcy klas ustalą sposób komunikowania się z członkami rodzin i uczniami. Z chwilą uruchomienia e-dziennika komunikacja między nauczycielami/ wychowawcą a uczniami winna odbywać się za jego pośrednictwem. Nauczyciel może dodatkowo wybrać inną formę komunikacji po jej uzgodnieniu z uczniem.
- Zajęcia on-line będą podlegały obserwacji w nadzorze pedagogicznym.
III Zadania kierownika praktyk uczniowskich:
- Kierownik praktyk formułuje i kontroluje stosowanie przez instytucje, w których odbywane są praktyki, zasady ochrony uczniów przed zakażeniem wirusem covid-19.
- Kierownik praktyk zgłasza wszelkie uwagi i zastrzeżenia do stosowania zasad bezpieczeństwa do dyrektora Szkoły oraz do kierownika instytucji, w której odbywają się praktyki.
- Kierownik praktyk zapewnia szkolenie uczniów kierowanych na praktyki w zakresie bhp, w szczególności zwracając uwagę na zagrożenie pandemiczne.
IV Ustalenia końcowe
- Zasady:
1/ usprawiedliwiania nieobecności uczniów na zajęciach edukacyjnych na odległość/on-line, sposób monitorowania postępów uczniów oraz sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów, w tym również informowania uczniów lub rodziców o postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach.
- Potwierdzenie uczestnictwa uczniów na zajęciach edukacyjnych realizowanych na odległość/on-line dokonuje się poprzez logowanie; uczeń logując się podaje imię i nazwisko (nie korzysta z wymyślonych ników, nazw itp.). Możliwe jest też sprawdzenie obecności przy włączonych mikrofonach i kamerach.
- W trakcie ww. zajęć zabronione jest robienie zdjęć, rejestrowanie przebiegu zajęć, przekazywanie linku do zajęć innym osobom oraz rozpowszechnianie treści zajęć w jakiejkolwiek formie.
- W związku z zagrożeniem COVID-19 w szkole obowiązuje (do odwołania) zakaz wyjść poza teren szkoły, wycieczek i imprez, w tym zawodów sportowych.
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Zmian w treści Regulaminu dokonuje się w trybie właściwym dla jego ustalenia.
Zenon Szczepankowski
p.o. Dyrektora